528 érv a cicák ivartalanítása mellett

Állatjólét, Felelős Állattartás, Ivartalanítás, Macska

Itt a tavasz és a meleg, hívogató napfény új életre kelti a természetet. Az erdők és mezők illatozó virágpompába borulnak, a madarak pedig szüntelen csicsergés közepette építik a fészkeiket. A tavaszi zsongásból a macskák sem maradhatnak ki, így történhetett, hogy a MAVED Alapítvány részére mindössze 5 nap alatt 528 cica ivartalanítási kérelme lett bejelentve. Ez az önmagában magas szám azonban csak a felszíne annak a megoldatlan problémának, amivel az állatvédőknek évről-évre szembesülniük kell a gazdátlanul kóborló és a kijárósan tartott macskák kontrollálatlan szaporodása miatt.

Hogyan keletkezik ez a rengeteg kiscica?

A macskák rendkívül szapora állatok, nem véletlenül váltak több kultúrában is a termékenység és az anyaság szimbólumává. A párzási időszakuk a megvilágított órák számával álll összefüggésben, így Magyarországon általában januártól-szeptemberig tart. A nőstény cicák akár 4 hónapos korukban ivaréretté válhatnak, és a ciklusuk során ~21 naponként képesek megtermékenyülni. Ilyenkor zeng a környék a macskák hormonittas nyávogásától. A sikeres nászt egy ~63 napos vemhességi idő követ, majd a kölykök 8-10 hetet töltenek az anyjuk gondozásában. Ezután a nőstény újabb ciklusba lendül, így akár évi 3 almot is világra hozhat. Átlagosan 4-6 kölyökkel számolva, ez évi 12-18 utódot jelent, akik aztán szintén elérve az ivarérettséget, ugyanúgy tucatszám termelik a nem kívánt szaporulatokat. Nem csoda, hogy a kóbor macskák létszámát Magyarországon 2-3 millióra becsülik, hiszen a szaporaságukon a rendkívül rövid és hánytatott életük sem tud csorbát ejteni.

Miért alapfeltétele a felelős állattartásnak az ivartalanítás?

Az egyetlen ok, amiért még nem özönlöttek el minden talpalatnyi helyet a macskák, hogy beállt egy egyensúlyi állapot, amely során ugyanannyi macska pusztul el, mint ahány megszületik. Ennek egyik formája a mesterséges szelekció, amikor a nem kívánt kölyköket agyonütik, vízbe fojtják vagy élve elássák. A már felnőtt állatokat pedig szándékos mérgezéssel vagy légpuska lövedékkel gyérítik az önjelölt vadászok mind a mai napig. Mindez nem csak erkölcsileg elfogadhatatlan, de az állatkínzás vétsége miatt bűncselekménynek is számít. A másik forgatókönyv, hogy az anyatermészet végzi el a szelektálást éhezések, fertőzések, balesetek és paraziták által. Nem csoda, hogy a kóbor és kijárós macskáknál szerencsésnek mondható az, amelyik eléri az 5 éves kort, szemben a benti tartású cicákkal, akik könnyűszerrel eléldegélnek akár 15-20 évig is.

Állatvédelmileg nem elfogadható, hogy a mesterséges vagy a természetes szelekcióra bízzuk az macskák állományának szabályozását. Emberi és erkölcsi kötelességünk biztosítani, hogy csak annyi kölyök jöhessen világra, amennyi valóban felelős gazdához kerülhet. Ennek pedig egyetlen hatékony eszköze az ivartalanítás.

Mik az ivartalanítás előnyei?

A macskák nem tudnak tudatosan dönteni arról, hogy akarnak-e utódokat nemzeni vagy sem. Amíg csak élnek, az önfenntartási és fajfenntartási ösztöneik fogják meghatározni minden cselekedetüket. Az ivartalanítás segítségével megszabadítjuk őket ettől a kényszerítő erőtől, így sokkal békésebb és boldogabb életet élhetnek. A nőstényeknek nem kell újból és újból kitenniük magukat az utódgondozás terhének, és a kandúroknak sem kell egymással harcolniuk vagy veszélyes útszakaszokon átkelniük a tüzelő nőstények után kutatva. A gyógyíthatatlan macskabetegségek általi fertőződés is nagy eséllyel megelőzhető, hiszen az ivartalan állatok nem kerülnek társaikkal intim közelségbe. Az ivartalanítás a nem kívánt kölyköket is megkíméli a létbizonytalanságtól és a fiatalkori elhullástól azáltal, hogy meg sem fogannak.

Szeretnék ivartalaníttatni, de…

…Nincs rá pénzem.

Sajnos a mai gazdasági helyzetben egyre gyakrabban felmerülő probléma, hogy az emberek nem tudják kifizetni az ivartalanítás árát. Szerencsére ma már lehetőség van több szervezetnél is segítséget kérni ennek finanszírozására, akik segítik a rászoruló gazdikat. A MAVED Alapítvány keretein belül egy évben többször is meghirdetésre szokott kerülni lakossági TNR program, ahol a gazdátlan cicák ivartalanításában lehet segítséget kérni.

…A szomszédé a macska, én csak etetgetem.

Ha elkezdesz egy macskát etetni, számíthatsz rá, hogy rendszeres vendéged lesz a finom falatok reményében. Ha pedig ivaros, hamarosan többedmagával fog megjelenni a kertedben. Így be kell látnod, hogy a tulajdonjogtól függetlenül a saját érdeked is, hogy a cica minél előbb ivartalanítva legyen. Hiszen egy már kialakult macskakolónia ivartalanítása sokkal több költséggel és szervezéssel jár, nem beszélve arról, hogy nagy tömegben sokkal könnyebben válnak az emberi kegyetlenkedés célpontjává.

…Túl vad és nem lehet megfogni.

A kolóniákban etetett, gondozott cicák nagy része vad, nem szokott az emberi kézhez, így befogásuk is nehéz feladatnak tűnhet. Azonban az élvefogó csapdával könnyedén becserkészhetőek. Ha cicád vad, érdemes ezzel a módszerrel megfogni őt, melynek használatát ennek a rövid oktatóvideónak a segítségével könnyedén el tudod sajátítani. Ha nincs saját csapdád, lehetőség van ennek kölcsönzésére is, letét fejében.

Ne feledd: a megelőzés az igazi mentés!

Ha szeretnél többet megtudni az ivartalanítás gyakorlati oldaláról, akkor nézd meg Az ivartalanítás műhelytitkai című e-bookot is!

Ráadásul hírlevél feliratkozónként teljesen ingyen juthatsz hozzá ❤