Kutyachip, microchip: 9 tény és tévhit, amit gazdiként tudnod kell

Kutyachip, mikrochip: 9 fontos tény és tévhit

Felelős Állattartás, Jogszabály, Kutya, Macska

1. Az állatok egyedi azonosítását szolgálja

A mikrochip avagy hivatalos nevén az elektronikus transzponder úgy működik az állat számára, mint egy személyi igazolvány. Ez a 15 számjegyből álló egyedi kód adja az azonosítás alapját, melyhez a PetVetData nevezetű elektronikus nyilvántartási rendszerben kapcsolják hozzá az állat és a tulajdonosának adatait, elérhetőségeit. Ezt az egyedi számsort fel kell tüntetni az olyan hivatalos okmányokban is, mint a Kisállat Egészségügyi Könyv vagy az Állatútlevél. Mégis a mikrochip legfontosabb funkciója, hogy az állat akkor is könnyedén beazonosítható legyen, ha elkóborol vagy elveszik, így mihamarabb hazajuthat a gazdájához – mindenki legnagyobb örömére.

2. Teljesen biztonságos

A mikrochip egy rizsszem méretű szövetbarát kapszula, ami nem vált ki semmilyen ellenreakciót a szervezetben. Ritkán előfordulhat, hogy egy kalandvágyó mikrochip vándorútra kel a bőr alatti szövetben, de ez sem okoz az állat számára semmilyen kellemetlenséget, csupán a leolvasást végző személy bosszankodhat, hogy hiába keresi a bal lapockánál a kis szökevényt. Maga a beültetés gyors és relatív fájdalommentes, egy injekcióstű-szerű eszközzel történik. Invazív beavatkozásnak minősül, ezért csak arra felhatalmazott állatorvos végezheti el.

3. Nem alkalmas az állat helymeghatározására

A mikrochip nem úgy működik, mint egy GPS nyomkövető. Bármennyire is hasznos lenne ez a funkció, sajnos praktikussági okokból nem megoldható, mivel egy GPS jeladó rendszeres töltésre szorul és a mérete is jóval nagyobb egy rizsszemnél, így nem lehetne az állat bőre alá beültetni. Viszont léteznek már GPS nyomkövetővel ellátott nyakörvek kutyák és macskák részére, ha szükségesnek érzed a kedvenced valós idejű helymeghatározását.

4. Okostelefonnal nem lehet leolvasni

A mikrochip alapvetően nyugalmi állapotban helyezkedik el az állat bőre alatt, és csak akkor aktiválódik, amikor egy speciális chip-leolvasó mágneses terébe kerül. Az így gerjesztett áramkör továbbítja aztán a leolvasónak az általa kódolt 15 jegyű azonosító számot. Az okostelefonok nem rendelkeznek a leolvasáshoz szükséges funkcióval vagy applikációval, legalábbis ami a Magyarországon alkalmazott szabvánnyal kompatibilis lenne.

5. Nem alkalmas a tulajdonjog bizonyítására

Bár a mikrochip az állat és a tulajdonosának azonosítására szolgál, fontos kiemelni, hogy nem igazolja a tulajdonjogot, mivel a PetVetData nem egy közhiteles nyilvántartási rendszerként működik. Egy esetleges bírósági eljárás esetén más bizonyító értékű iratra van szükség. Ilyen lehet például az adásvételi szerződés, az ajándékozási szerződés, az örökbefogadási szerződés vagy a törzskönyv.

6. Kutyákban kötelező a használata

Magyarországon minden 4 hónaposnál idősebb kutyát kötelező mikrochippel ellátni. Ez jellemzően sokkal fiatalabb korban kell, hogy megtörténjen, ugyanis ebet forgalmazni, illetve a tulajdonjogát forgalmazásnak nem minősülő más módon átruházni szintén csak a mikrochip megléte esetén lehet – erre érdemes külön odafigyelned, ha kiskutyát szeretnél vásárolni, örökbefogadni.

A mikrochip minden 4 hónapnál idősebb kutyában kötelező

7. Más állatfajokban is erősen ajánlott

Bár a jogszabály szerint csak kutyákban kötelező a mikrochip beültetése, más állatfajokban is erősen ajánlott a használata, hiszen ők is bármikor elszökhetnek, elveszhetnek. Különösen igaz ez a kijárós macskákra, akikre számos veszély leselkedik, és olyan helyekre keveredhetnek, ahonnan nem képesek önállóan hazajutni. A különféle állatfajok chipezési lehetőségeiről érdemes az ellátó állatorvossal konzultálni.

8. Az adatokat kötelező naprakészen tartani

A mikrochip regisztrálása és a hozzá tartozó adatok bevitele az állatorvos feladata. Az ezután fellépő adatváltozásokat azonban már a tulajdonos köteles 8 napon belül a szolgáltató állatorvosa számára jelezni és azt az elektronikus adatbázisban regisztráltatni. Ilyen adatváltozás lehet a tulajdonosváltás, a tartási hely vagy a gazdi elérhetőségeinek megváltozása, illetve az állat elpusztulása. Az adatmódosítás igénylése díjmentes.

9. Az adatok ellenőrizhetősége korlátozott

A PetVetData oldalán bárki leellenőrizheti, hogy az állata vagy az általa ismert azonosítóval rendelkező állat szerepel-e a nyilvántartásban. Eredményes keresés esetén az állat alapvető adatai jelennek meg (chipszám, név, fajta, faj, ivar, veszélyessé nyilvánítás ténye, legutolsó veszettség oltás típusa és dátuma). További adatokhoz azonban csak a belépési jogosultsággal rendelkező állatorvos fér hozzá, ezzel védve a tulajdonosok személyiségi jogait.

Tehát ha elveszett állatot találsz, mindenképp szükséges felvenned a kapcsolatot egy állatvédő szervezettel vagy állatorvossal, mert csak ők rendelkeznek a mikrochip leolvasásához szükséges készülékkel, továbbá megfelelő jogosultsággal a gazdi adatainak lekérdezéséhez.

Remélem, hasznosnak találtad ezt a cikket, és sikerült eloszlatnom az összes tévhitedet 😉

Felhasznált irodalom:

  1. 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról
  2. NÉBIH kutyatartási kézikönyv

Felhasznált képek:

Sternrenette, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons és Unsplash

Legyél részese az Animal Health Coach közösségnek, ahol az állatszeretet és a tudás összefonódik! Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülhess új blogcikkeinkről, és még többet tanulhass a felelős állattartásról. Válj a kedvenced legfőbb szövetségesévé az egészséges és boldog élet elérésében!

Várunk szeretettel!