Mi emberek vizuális lények vagyunk. Az éles látás és az élénk színek fontos szerepet játszanak a tájékozódásunkban és nagy bajban lennénk, ha kizárólag a hallásunkra vagy a szaglásunkra kellene támaszkodnunk. Ezzel szemben a macskák számára nem a szemük az elsődleges érzékszervük, hanem sokkal kiegyensúlyozottabban használják az összeset az információgyűjtéshez. Szemük felépítése is eltér a miénktől, így merőben másképp látják a világot.
A szem felépítése
A szem ideghártyáján kétféle érzékelő sejt található, a csap és a pálcika. A csapok felelősek a színlátásért, míg a pálcikák a fényérzékelésért. Utóbbi segítségével habár fekete-fehérben látunk, de képesek leszünk tájékozódni gyenge fényviszonyok között is. Ezeknek a sejteknek a számát az határozza meg, hogy mennyi fér el a retinában. Általában az adott faj életmódjától függ, hogy inkább csapokra vagy pálcikákra van szüksége. Mi emberek főként nappal vagyunk aktívak, így számunkra a csapok nyújtotta élénk színvilágnak van jelentősége. Ellenben az éjszakai vadász macskák számára egyértelműen a pálcikák a nélkülözhetetlenebbek.
Színlátás
Az emberekhez képest a macskák szemében csupán ötödannyi csap található. Emiatt nem képesek érzékelni a színek teljes spektrumát. Látásuk a kék, zöld és sárga hullámhossz tartományára korlátozódik, hasonlóan bizonyos típusú emberi színtévesztőkhöz. A nagyobb számú pálcikák miatt a macskák nem látják olyan telítettnek sem a színeket, helyette sokkal fakóbbnak és szürkébbnek. Ezért is támaszkodnak inkább a mozgásra és a kontrasztokra a dolgok beazonosításához.
Éjszakai látás
A nagyszámú pálcikáknak köszönhetően a macskák gyenge fényviszonyok között is jól tájékozódnak. Ebben további segítséget nyújt számukra a szemfenéken elhelyezkedő fényvisszaverő réteg, a tapetum lucidum. Ez a különleges képlet felelős a macskák jól ismert “világító” szeméért is. A macskák pupillája szintén sokkal nagyobb tartományban képes szűkülésre vagy tágulásra, mint az embereké. Sötétben vagy stresszhelyzetben a kitágult pupilla szinte az egész szemet kitölti. Mindezeknek köszönhetően a macskák számára hatod annyi fény is elegendő, hogy magabiztosan lássanak a “sötétben”.
Látótér
A látótér az a terület, amit a szem belát, miközben egyetlen pontra fókuszál. A macskáknál ez a tartomány 20 fokkal szélesebb, mint az embereknél. Mivel elsősorban a mozgás alapján azonosítják be a dolgokat, fontos, hogy nagyobb területet legyenek képesek belátni.
Látásélesség
Az élesség egy adott tárgyra való fókuszálás képességét jelenti. Ebben az emberek egyértelműen felülmúlják a macskákat, ugyanis a cicák meglehetősen rövidlátóak, aminek a vadászat során van előnye. Ezért fontos a macskák számára, hogy fejlett legyen a hallásuk és a szaglásuk, így a látással már csak megerősítik mindazt, amit eddig érzékeltek.
Összefoglalásképp, pedig a lenti kép hatásosan bemutatja a két faj látásmódja közötti különbésgeket: