A macskatartás aranyszabályai: 3. rész – Játék és vadászat

Állatjólét, Felelős Állattartás, Macska

Mi a macskatartás harmadik szabálya?

A cikksorozat első részéből megtudhattuk, hogy milyen környezetben érzik magukat a cicák kényelemben és biztonságban, míg a második rész abba nyújtott betekintést, hogy milyen kulcsfontosságú erőforrásokat kell biztosítanunk számukra a békés együttélés érdekében. A harmadik rész továbbra is Lili Chin grafikusművész Cats need című infografikájára alapozva megmutatja, hogyan tarthatjuk egyensúlyban kedvencünk vad és szelíd természetét.

3. panel – Játék és vadászat

Az evolúció nem hazudik

A macska a saját súlykategóriájában egy tökélyre fejlesztett ragadozónak számít. Pengeéles karmai, tűhegyes fogai, hangtalan mozgása és csúzliként kirobbanó izomzata mind a túlélést és a vadászat sikerét szolgálják. Ezután nem várható el tőle, hogy a többmillió évnyi evolúciós múltját szögre akassza és a négy fal között hirtelen békés és szelíd plüsscicává változzon. Gazdiként a mi feladatunk biztosítani, hogy a mesterséges környezetünkbe zárva is lehetősége legyen kedvencünknek a természetes viselkedésformák gyakorlására.

Fizikai lefárasztás

A vadászat élményét legkönyebben a közös játékkal tudjuk szimulálni. Vásároljunk vagy készítsünk házilag olyan játékokat, amelyek hűen leutánozzák a macska jellemző zsákmányállatainak méretét és szőrös-tollas mivoltát. Természetesen egy statikusan álló préda önmagában nem fogja felébreszteni kedvencünk ösztöneit, így nekünk is be kell vetnünk magunkat, hogy a zsákmány életre kelljen és kiszámíthatatlan mozgásával kihívás elé állítsa az ügyes vadászt. Érdemes ezeket a játékokat vetésforgóban használni – elrakni párat, majd később újra elővenni -, így hosszútávon is képesek lesznek megőrizni az újdonság varázsát.

Az unaloműzés másik népszerű megoldása egy második cica befogadása. A két fajtárs valóban üdítő környezetgazdagítást jelenthet egymásnak, ráadásul játszópajtásként akkor is elfoglalják egymást, ha mi távol vagyunk otthonról. A macskák összeszoktatásánál azonban körültekintőnek és türelmesnek kell lennünk, hiszen két idegen cicus között csak akkor szövődik barátság, ha szimpatikusak egymás számára. Növeli a siker esélyét, ha a már meglévő kedvencünk személyiségéből kiindulva választunk neki társat. Természetesen csak akkor vállaljunk újabb macskát, ha mindkét állat felelős ellátására adottak a feltételeink. 

Szellemi lefárasztás

A természetben a táplálékszerzés a macskák aktívan töltött idejének nagy részét kiteszi. Ez nem csak rengeteg testmozgást, hanem fokozott szellemi munkát is igényel. Ahhoz, hogy modern cicánk számára kicsit kiszámíthatatlanabbá és érdekesebbé tegyük a táplálkozást, elrejthetjük az eleséget otthonunk különböző pontjain vagy használhatunk logikai etetőket. Ezekbe a speciális játékokba lehetőség van a tápot vagy jutalomfalatokat úgy elrejteni, hogy kedvencünk számára kihívást jelentsen a megszerzésük és elfogyasztásuk. Így több kisebb adagban jutnak hozzá a napi adagjukhoz, ezzel pedig megszűnik a habzsolás és az unalomból evés, ami nagyban lecsökkenti az elhízás esélyét.

Összefoglalás

  • A macskák a ragadozó életmódhoz alkalmazkodtak, így a vadászat gyakorlása a természetes viselkedésük elengedhetetlen része.
  • Modern környezetben a közös játékkal tudjuk imitálni a vadászat élményét.
  • Egy fajtársból remek játszópajtás válhat, ha megtesszük a szükséges előkészületeket és adottak a körülményeink két macska tartására.
  • A táplálékszerzés a fizikai aktivitás mellett szellemi munkát is igényel, ezért apró trükökkel és logikai játékokkal érdekesebbé tehetjük az étkezéseket.

Eredeti kép forrása: https://www.doggiedrawings.net/freeposters