A macskatartás aranyszabályai: 4. rész – Békés együttélés

Állatjólét, Felelős Állattartás, Macska

Mi a macskatartás negyedik szabálya?

A cikksorozat eddigi szabályaiból megtudhattuk, hogyan teremtsünk cicánk számára kényelmes és biztonságos környezetet, milyen erőforrásokat kell biztosítanunk számára, illetve hogyan tarthatjuk megfelelő mederben a vadászösztöneit. A negyedik rész pedig azt mutatja meg Lili Chin grafikusművész Cats need című infografikájának segítségével, hogy hogyan férhet meg békében egymással két idegen faj: ember és macska egy fedél alatt.

4. panel – Békés együttélés

Tiszteljük a másikat

Mivel a macskák evolúciós fejlődésük során nagyrészt magányos vadászként éltek, elég introvertált módon viszonyulnak a társas érintkezésekhez. Emiatt ne legyünk velük szemben tolakodóak, inkább biztosítsunk elegendő szabad teret a számukra. Ne zúdítsuk rájuk kéretlen rajongásunkat, különösen ha az adott cica számára idegenek vagyunk. Bízzuk mindig a macskára a kezdeményezést, és tanuljuk meg felismerni a testbeszédük jeleit, hogy mi az, ami kellemes és mi az, ami már túl sok. Tartsuk tiszteletben, ha cicánk érdektelen velünk szemben vagy egyedüllétre van szüksége, és ne zargassuk ilyenkor feleslegesen. Gondoljuk végig azt is, hogy az ember számára kívánatos ölelgetésen és puszilgatáson kívül, milyen formában tudnánk kapcsolódni a kedvencünkkel, ami neki is élvezetes időtöltést jelent.

Nevelési módszerek

A macska nevelése során kerüljük a büntetőleges fellépést, mint a rákiabálás, a vizes sprézés vagy a grabancnál való megragadás. A cicák ezektől csak megijednek, és mivel nem feltétlen fogják tudni összekötni a büntetést annak pontos okával, szorongóvá válhatnak, akár a gazda iránt érzett bizalmuk is alapjaiban megrendülhet. Emiatt ezek a fegyelmezési módok általában csak rontani szoktak a helyezten, és egy negatív spirált generálva teljesen aláaknázhatják gazdi és kedvence kapcsolatát, míg a szeretet helyén csupán harag és elkeseredettség marad. Törekedjünk arra, hogy ne a problémás viselkedést büntessük, hanem az általunk elvárt viselkedésformát jutalmazzuk, így a megfélemlítés helyett a pozitív megerősítés, a motiváció eszközét használjuk. Ha elakadnánk a tanítási folyamatban vagy súlyos viselkedési probléma állna fenn, mindenképp kérjük hivatásos macskatréner vagy macska viselkedésterapeuta segítségét.

Szocializáció

Minden fiatal állat, így a kismacskák életében is van egy olyan periódus, amit szocializációs ablaknak nevezünk. Ilyenkor az elme, mint egy szivacs, minden tapasztalatot magába szív és az egész további életet meghatározó tanulságokat von le belőle. Emiatt kulcsfontosságú, hogy a kiscica milyen körülmények között tölti életének első pár hónapját. Ha ilyenkor nem alakít ki pozitív kapcsolatot az emberrel, ha nem ismeri meg a modern háztartással járó különféle ingereket, akkor sokkal nagyobb kihívás lesz számára – ha nem egyenesen lehetetlen -, egy békés és kiegyensúlyozott szobacica szerepébe beilleszkednie. Az ilyen cicák jellemzően szorongó típusúak, rendkívül lassan oldódnak fel, azonban sok türelemmel, kitartással és szeretettel az ő szívüket is el lehet nyerni.

Összefoglalás

  • A macskák társas szükséglete alapvetően alacsonyabb az emberekénél, ezért igazodjunk mi hozzájuk, és érjük be kevesebbel.
  • Tanuljuk meg értelmezni a macskák testbeszédét, hogy elkerüljük a félreértéseket!
  • A büntető fellépés helyett a pozitív megerősítés elvét alkalmazzuk.
  • Vegyük figyelembe kedvencünk szociális hátterét, legyünk vele megértőek és türelmesek, míg hajlandóvá válik megnyílni számunkra.

Eredeti kép forrása: https://www.doggiedrawings.net/freeposters