Mi a macskatartás ötödik szabálya?
A cikksorozat szabályinak köszönhetően mostanra magabiztosan tudunk a macskák fejével gondolkodni. Megismertük, hogy milyen környezet jelent számukra kényelmet és biztonságot, hogy mely erőforrások nélkülözhetetlenek a mindennapi boldogulásukhoz, hogy miként vezethetjük le szórakoztató módon a vadászösztöneiket és hogy mi a velük való harmonikus együttélés titka. Az ötödik rész pedig Lili Chin grafikusművész Cats need című infografikájának segítségével azt mutatja meg, hogy az illatok hogyan képesek egy puszta élőhelyből valódi otthont varázsolni.
5. panel – Otthonos illatok
A feromonok titkos üzenete
A kutyákhoz hasonlóan a macskák életében is domináns szerepet tölt be a szaglás. Magányos vadász múltjuk miatt a különféle illatanyagok távkommunikációs feladatot töltenek be, így könnyebben elkerülhetőek a territórium miatti szemtől-szembeni konfliktusok.
A szaganyagok felvitelének három fő módja:
- Vizeletürítéssel jellemzően a territórium határát szokták megjelölni. Ez a fajta jelzés az ivaros macskákra jellemző, főként a kandúrokra, akik így igyekeznek távol tartani a riválisaikat. Ivartalanítással nagy eséllyel megszüntethető ez a viselkedésforma. Jellemzően akkor tér vissza, ha cicánk egy másik macska vagy kutya által fenyegetve érzi magát és a területét.
- A territórium megjelölésének kevésbé ismert módja a kaparászás. Ugyanis ilyenkor a cicák nemcsak a karmukat élesítik, hanem a talppárnák között található mirigyek segítségével meg is jelölik az adott felületet. Ezért a túlzott kaparászás is utalhat fenyegetettség érzésre.
- A cicák jól ismert szokása, hogy mindenféléhez hozzádörgölik az állukat és az arcukat. Ilyenkor az arcrészi mirigyeik segítségével bocsátanak ki az ember számára nem érzékelhető feromonokat, ami az otthonosságot és a biztonságérzetet jelképezi számukra. Vegyük tehát nyugodtan bóknak, ha kedvencünk a lábunkhoz simul ♥
Összeszoktatás más állatokkal
Ha új háziállattal szeretnénk bővíteni a családot, akkor fontos, hogy eleinte tartsuk szigorúan elzárva a feleket, és először csak egymás szagával ismertessük meg őket. Ha cicánk már közömbösen reagál a jövevény illatanyagára, nagyobb eséllyel fog békésen lezajlani a szemtől szembeni találkozás is.
Kerüljük a mesterséges illatanyagokat
Mivel a cicák szaglása sokkal érzékenyebb a miénknél, taszítólag hathatnak rájuk a különböző aromákkal ellátott termékek. Nem érdemes például illatosított macskaalommal próbálkozni, mert akár el is utasíthatja tőle kedvencünk a macskatoalett használatát. Ugyanez igaz, ha túl erős szagú vegyszerekkel tisztítjuk az alomtálcát. Ügyeljünk arra is, hogy ne vigyük túlzásba a takarítást, és ne tüntessük el folyton az otthonunkból a macska számára biztonságérzetet nyújtó feromonokat, például cicánk fekhelyének túl gyakori mosásával.
Összefoglalás
- A macskák életében domináns szerepet tölt be a szagokkal való kommunikáció.
- A territóriumukat gyakran az ember számára nem érzékelhető feromonokkal jelölik meg.
- Új lakótárs esetén először egymás szagával ismertessük meg a feleket.
- Kerüljük az illatosított termékek és tisztítószerek használatát, illetve ne vigyük túlzásba a macska felszereléseinek takarítását, hogy megőrizzék az otthonos illatukat.
Eredeti kép forrása: https://www.doggiedrawings.net/freeposters