A macskatartás szabályai: 6. rész – Egészségre nevelés

A macskatartás aranyszabályai: 6. rész – Egészségre nevelés

Állatjólét, Felelős Állattartás, Macska

Mi a macskatartás hatodik szabálya?

A cikksorozat eddigi szabályaiból megismerhettük, hogy milyen a modernkori ideális macskaterritóium: legyen kényelmes és biztonságos, nyújtson bőséges erőforrásokat, lehessen benne szabadon vadászósat játszani, a lakótársak törekedjenek a békés együttélésre és persze a levegőt lengje be az otthonosság illata. Végezetül az utolsó szabály azt mutatja meg Lili Chin grafikusművész Cats need című infografikájának segítségével, hogy miként lehet a gyógykezeléssel és a testápolással kapcsolatos teendőket mindenki számára élvezetesebbé tenni.

6. panel – Egészségre nevelés

Szófogadó macskák?!

Kutyatartó körökben teljesen természetes, hogy az alap engedelmességre megtanítsák kedvencüket, azonban a macskatartók között ugyanez a gyakorlat kevésbé elterjedt. Pedig a cicákat is érdemes pozitív megerősítéssel tréningezni. A nevük vagy más hívószó felismerése mellett egyszerűbb trükköket is képesek elsajátítani, ami a gyakorlati alkalmazáson túl remek kötődési lehetőséget kínál gazdának és cicának egyaránt. 

Rémálom a rendelőben

Tréningezéssel a rettegett állatorvosi vizitek is stresszmentesebbé tehetőek. A macskahordozót ne csak akkor vegyük elő, ha vizitre készülünk, hanem rendszeresítsük otthoni pihenőhelyként. Ezáltal cicánk nem kap instant sikítófrászt a látványától, helyette megnyugtatja és biztonságérzetet ad neki a külvilág fenyegetéseivel szemben. Ha a macskánk egészségi állapota megengedi, nyugodtan készüljünk a rendelőbe is jutalomfalattal, hogy a betegvizsgálat oldottabb hangulatban teljen. Természetesen erről előzetesen egyeztessünk az állatorvossal, illetve érdemes eleve macskabarát vagy fear free szemléletű rendelőt választani, ahol mindez bevett gyakorlatnak számít.

Az otthoni gyógyszerbeadáshoz szintén igyekezzünk nyugodt környezetet teremteni. Legyen egy kellemes szertartásossága a dolognak, előtte és utána is kényeztessük, jutalmazzuk kedvencünket, hogy ne váljon állandó harc a dologból, amibe mindkét fél hamar belefárad. Magára a gyógyszerbeadásra sokféle praktika létezik, tapasztaljuk ki, hogy számunkra melyik válik be leginkább. A lényeg, hogy a beadás minél rutinosabban és gyorsabban történjen, így kedvencünk alig zökken ki, és végül csak a pozitív társításokra fog emlékezni.

Erőszakmentes testápolás

Az ápolási feladatok is szervesen hozzátartoznak a macskák jólétéhez és egészségéhez, ezért érdemes már a kezdetektől fogva kíméletesen hozzájuk szoktatni kedvencünket. Ennek legfőbb titka, hogy ne rohanjuk le rögtön cicánkat egy fésűvel vagy egy karomvágó ollóval, hanem fokozatosan, apró lépésekben és persze bőséges jutalmazással megerősítve készítsük fel ezekre a nem feltétlenül kellemes beavatkozásokra.

Például a karomvágás esetén először csak szoktassuk hozzá az érzékeny talppárnákat az érintésünkhöz. Ha macskánk már nem húzza el a lábát, akkor finom nyomás kifejtésével bújtassuk elő a karmokat. Ha már ez sem okoz fennakadást, akkor lehet elővenni a karomvágó ollót és finoman lecsippenteni az elhalt végeket. Itt is figyeljük cicánk reakcióit, és ha elveszíti a türelmét, ne erőltessük tovább a dolgot. Napi egy karommal ugyanúgy a dolog végére fogunk érni.

Ugyanezt a stratégiát követve harcok nélkül megkedveltethetjük macskánkkal a fésülködést, a fogápolást, de akár még a fürdetést is.

Összefoglalás

  • A kutyákhoz hasonlóan érdemes a macskákat is pozitív megerősítéssel tanítani.
  • Gazdiként sokat tehetünk az állatorvosi vizitek és a gyógyszerbeadás stresszmentesebbé tételéért.
  • Kellő türelemmel és jutalmazással megelőzhető, hogy az ápolási feladatok elvégzése véres csatározásba torkolljon.

Eredeti kép forrása: https://www.doggiedrawings.net/freeposters