A nyári hónapokban a meleg időjárás nemcsak az emberek, hanem a háziállatok szervezetét is megterheli. Bár a macskák sivatagi őseik révén jobban tolerálják a hőséget, mint a kutyák, őket is szükséges külön óvintézkedések segítségével megvédeni a kánikula veszélyeitől. Ebben a cikkben megosztok néhány hasznos tippet arról, hogyan óvhatod meg cicádat a hőségtől és biztosíthatod komfortérzetét akár a legforróbb nyári napokon.
Tartalomjegyzék
Védd meg cicádat az erős UV-sugárzástól
A macskák bőre is érzékeny a napfényre és az erős UV sugárzásra. A leginkább veszélyeztettetek a szőrtelen fajták, illetve a fehér szőrű cicák, akik kevéssé pigmentált, halványrózsaszín bőrrel rendelkeznek. Náluk a szőrrel kevéssé borított részek, mint az orrnyereg, a fülek és a hasalja vannak leginkább a leégés veszélyének kitéve.
A legbiztosabban úgy védheted meg cicádat az erős UV sugázástól, ha a déli órákban korlátozod a kinti tartózkodását. Bármikor is legyen kedvenced kint a szabadban, biztosíts számára hűvös, árnyékos búvóhelyeket, védve a direkt napsugárzás elől. A szőrmentes részeken használj macskák számára kifejleszett fényvédő krémeket, vagy ha az nehezen beszerezhető, válassz valamilyen emberek számára készült natúr terméket. Az első használat esetén csak egy kis területen próbáld ki, hogy okoz-e kedvencednél bőrirritációt.
Az UV sugárzás veszélyei
- Napégés: Ha macskád bőre láthatóan piros és irritált, mihamarabb vidd el állatorvoshoz. A napégés rendkívül kellemetlen kedvenced számára, ezért szükséges valamilyen bőrnyugtató krémmel kezelni.
- Laphámrák: Különösen a fehér szőrű cicák veszélyeztettek a laphámrák (angolul Squamous Cell Carcinoma (SCC)) kialakulásával szemben. Általában a fülek és az orr környékén jelentkezik, ahol a szőrzet gyér vagy teljesen hiányzik. Ha ezeken a területeken korpásodást vagy nem gyógyuló sebeket észlelsz, akkor vizsgáltasd ki a kedvenced egy állatorvossal, ugyanis gyógykezelés nélkül a laphámrák halálos kimenetelű lehet.
Hűsítéssel előzd meg a túlhevülést
Kánikula során a macskáknak a gazdi segítségére van szükségük a megfelelő hőszabályozásához. Ha cicád nem irtózik a víztől, biztosíts számára fürdési lehetőséget. Ha ez nem járható út, akkor nedves törölközővel finoman dörgöld át a testét, vagy fújj a szőrére langyos vízpermetet, hogy a párologtatás révén felfrissülhessen kedvenced. Használhatsz speciális hűtőmatracokat is, amik szintén kellemes és hűvös pihenőhelyet nyújtanak cicád számára.
Kijárós cicáknál ügyelj arra, hogy kerüldd a legmelegebb órákat, és macskád kinti tartózkodását inkább korlátozd a reggeli és esti órákra, amikor a hőmérséklet enyhébb. Biztosíts árnyékos pihenőhelyeket, akár egy macskaház kihelyezésével, ahol a cica elkerülheti a direkt napsugárzást. Benti tartózkodás esetén használj klímaberendezést vagy ventilátort, hogy mérsékeld a szoba hőmérsékletét. Ügyelj arra, hogy a huzat ne érje közvetlenül a macskát, különösen benedvesített szőrzet esetén, mert az könnyen megfázáshoz vezethet.
A hőség veszélyei
A hőséggel járó legnagyobb veszély a hőguta, amely akkor következik be, amikor a macska teste a külső hőmérséklet hatására túlmelegszik, és már nem képes hűtéssel fenntartani a normális testhőmérsékletét. Mivel a hőguta egy életet veszélyeztető állapot, ami sürgős állatorvosi beavatkozást igényel, fontos, hogy gazdiként ismerd a jellemző tüneteket:
- Csökkent aktivitás
- Erőltetett és szapora lélegzés
- Hányás és/vagy hasmenés
- Nyálzás és nyitott száj
- Extrém magas testhőmérséklet
- Letargia és gyengeség
- Tudatzavar
Biztosíts elegendő folyadékbevitelt
A megfelelő hidratáltság az egyik legfontosabb tényező a nyári hőség elviselésében, ezért gazdiként szentelj külön figyelmet a cicád vízfogyasztásának. Legyen kedvenced számára mindig elérhető a tiszta, friss és kellemesen hűvös ivóvíz. Mivel a macskák elég változatos vízfogyasztási szokásokkal rendelkeznek, érdemes kikísérletezni, hogy a te cicád milyen típusú vízből (esővíz, állott vagy szűrt csapvíz) és milyen típusú itatóból (tálka vagy itatókút) iszik a legszívesebben. Érdemes lehet a nyári hónapokban a száraz tápot is magasabb nedvességtartalmú eledelekre lecserélni, hogy ezzel is növeld a folyadékbevitelt. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a nedves eledelek könnyebben romlanak, így maximum 1-2 órán keresztül lehet a macska előtt hagyni.
A kiszáradás veszélyei
A macskák eleve hajlamosak a dehidratáltságra és a húgyúti problémák kialakulására, ezért a nyári hőségben legyél éber a kiszáradás tüneteire:
- Csökkent vagy hiányzó vizeletürítés
- Száraz és tapadós nyálkahártyák
- Fokozott szomjúság
- Letargia és gyengeség
- Bőr rugalmasságának csökkenése
- Étvágytalanság
Fordíts extra figyelmet a szőrápolásra
A nyári hőségre a cicák általában fokozott vedléssel reagálnak, ezért több időt tölthetnek a szőrápolással, mosakodással. Gazdiként segítsd elő a folyamat lezajlását rendszeres és gyengéd fésüléssel. Ennek elmulsztása esetén a nagy mennyiségű lenyelt szőr a macska gyomrában szőrlabdává állhat össze, ami aztán diszkomfort érzetet és emésztési zavarokat okozhat. A fésülésen túl ügyelj a megfelelő rostpótlásra, hogy a szőrzet könnyebben eltávozhasson az emésztőcsatornából, illetve használhatsz a cicák számára kifejlesztett szőroldó pasztákat is.
Sose hagyd az autóban!
Nyáron tilos és rendkívül veszélyes a macskát az autóban hagyni, még lehúzott ablak vagy árnyékos parkolóhely esetén is! Az autó belső hőmérséklete gyorsan emelkedik a külső hőmérséklet hatására, és halálosan magas szinteket érhet el akár néhány perc alatt!
Remélem, a segítségedre lehettem ezzel a néhány egyszerű és gyakorlatias tippel, hogy gondtalanul teljen a nyaratok!