Ahogy beköszönt a nyár, és a hőmérő higanyszála gyorsan emelkedik, a gazdiknak is fontos odafigyelniük a hőséggel szembeni óvintézkedésekre. Ugyanis a kutyák velünk ellentétben nem képesek verejtékezéssel hűteni magukat, ezért sokkal könnyebben alakul ki náluk hőtorlódás, ami súlyos esetben akár életet veszélyeztető állapothoz vezethet. Persze a lihegés segítségével képesek a kutyák szabályozni a testhőmérsékletüket, de ennek a hűtési módnak nagyon rossz a hatásfoka, mivel aktív izommunkát igényel, továbbá a párologtatás miatt jelentős vízveszteséggel jár.
Ne bízd hát a kutya hőséggel szembeni védelmét a véletlenre! Alkalmazd a cikkben összegyűjtött 10+1 könnyen kivitelezhető és gyakorlatias hűsítő tippet, amellyel nemcsak átvészelhetővé, de akár élvezetessé is teheted kedvenced számára a kánikulát.
Tartalomjegyzék
1. Friss ivóvíz
A kutyák elsősorban lihegéssel hűtik magukat, ezért elengedhetetlen számukra a folyadékpótlás. Gazdiként a legfontosabb nyári teendőd, hogy mindig biztosíts korlátlanul elérhető, tiszta és kellemesen hűvös ivóvízet kedvenced számára. Ügyelj arra, hogy az itatót ne érje közvetlen napfény, mert akkor az ivóvíz hamar felmelegszik, és könnyebben elszaporodnak benne a különféle mérgező algák és baktériumok. Rendszeresen cseréld a vizet, és naponta egyszer mosd el az itatótálat, hogy eltávolítsd a falra tapadt szennyeződéseket. Séta közben is mindig vigyél magaddal egy palack ivóvízet, hogy kutyusodat menet közben is meg tudd itatni.
2. Árnyékos búvóhely
Kerti kutyák számára nélkülözhetetlen, hogy minden napszakban legyen lehetőségük árnyékba húzódni a direkt napfény elől. Ilyen lehet egy fa árnyéka vagy egy fedett terasz, de te magad is felállíthatsz egy napernyőt vagy más árnyékolót.
Benti kutyusoknál, ha nagyon felszökik a hőmérséklet, be lehet kapcsolni a klímát, de ne vigyük túlzásba, mert hozzánk hasonlóan ők is megfázhatnak a hideg huzattól.
3. Hűvös pihenőhely
Biztosíts kedvenced számára hűvös, árnyas, jól szellőző alvóhelyet. Erős kánikulában fellocsolhatod az aljzatot hideg vízzel vagy használhatsz speciális hűsítő matracokat. Kerti kutyánál a gödörásás is a meleggel való megküzdés jele lehet, hiszen a nedves föld is üdítően hat az átforrósodott kutyatestre. Ilyenkor a leszidás helyett keress számára elfogadhatóbb alternatívát a hűsölésre.
4. Gyakori fürdetés
Habár nem minden kutya szereti a vizet és a fürdőzést, ez a leggyorsabb és legkellemesebb módja egy áthevült test lehűtésének. Ha van rá lehetőség, séta közben látogassatok meg egy vízpartot, ahol a kedvencednek lehetősége nyílik úszni és pancsolni. Kertes házban pedig fel lehet állítani egy medencét, vagy ha a kutyus nem tart tőle, slaggal is le lehet locsolni. Természetesen akárcsak az embereknél, itt is szükséges ügyelni a fokozatosságra, és nem szabad megenedni, hogy kedvenced átforrósodott testtel vesse bele magát a mélyvízbe. Fürdőzés után pedig figyelj arra, hogy a felázott talpbőr felpuhul és sérülékenyebbé válik, így a száradásig a kutyusod csak füves és árnyékos részen közlekedjen.
5. Séta időzítése
Kerüld a hosszú sétákat a legmelegebb órákban. Válaszd inkább a kora reggeli vagy a késő esti időpontokat, amikor a hőmérséklet alacsonyabb. Lehetőleg válasszatok fűvel vagy földdel fedett útvonalakat, és kerüljétek a kavicsos, betonos vagy homokos talajt. Az aszfaltot külön szükséges ellenőrzini, ugyanis annyira felforrósodhat, hogy égési sérüléseket okozhat a kutyusod talpán. Alkalmazd az 5 másodperces szabályt, miszerint ha az aszfalt túl forró, hogy a kézfejedet 5 másodpercnél tovább ott tudd tartani, akkor az már a kutyádra is veszélyt jelent.
6. Túlzott aktivitás elkerülése
Extrém hőség esetén kerüld a túlzott fizikai megterhelést, mert az tovább növeli a hőtorlódás és a hőstressz kialakulását a kutyádban. Csökkentsd az intenzív játék- és edzések mennyiségét, helyette válassz valamilyen vízhez köthető tevékenységet a kedvenced lemozgatására.
7. Szőrnyírás, szőrápolás
A kutyafajták sokfélesége miatt nincs egyetemes recept arra, hogy kinek lehet lenyírni a szőrét, de akinél erre lehetőség van, érdemes élni vele a nyári hőség enyhítésére. Különösen a sötét szőrű kutyusok bundájában tud megrekedni a hő, illetve a hidegtűrő, többrétegű szőrzettel rendelkező fajtáknál. Egy kutya életében a jó idő beköszöntével együtt jár a vedlés, így a rendszeres fésüléssel is sokat javíthatsz a bőr megfelelő szellőzésén.
8. Hűsítő játékok
Némi kreativitással könnyen frissítővé teheted a kutyusod nyarát. Töltsd meg hideg vízzel vagy néhány jégkockával a játékait, hogy a rágcsálás is segítsen neki megbirkózni a hőséggel. Ha szeretsz főzőcskézni, készíthetsz számára külön kutyafagyit, így együtt élvezhetitek ezt a klasszikus nyári finomságot.
9. Speciális öltözék
Ha kedvenced valamelyik hőérzékeny kutyafajta közé tartozik pl. francia bulldog vagy mopsz, akkor érdemes lehet speciális hűtő mellényt is használnod a legforróbb napokon.
10. Naptej
Ha kutyusuod világos bőrű és bizonyos napnak kitett részeit nem fedi elegendő szőr, akkor érdemes lehet naptejet használni. Ha van rá lehetőséged, válassz speciálisan kutyák számára készített fényvédő krémet, ha viszont nincs, akkor válassz a babáknak szánt termékek közül, ugyanis ezekben van a legkevesebb irritatív anyag. Ügyelj arra, hogy a kutyusod ne tudja lenyalni magáról a naptejet, legalább addig, amíg nagyrészt beivódik a bőrbe. Mégis a legbiztosabb megelőzési mód, ha nem engeded ki a kedvencedet a tűző napra, amikor magas az UV sugárzás.
+1 Sose hagyd az autóban!
Nyáron tilos és rendkívül veszélyes a kutyát az autóban hagyni, még lehúzott ablak vagy árnyékos parkolóhely esetén is! Az autó belső hőmérséklete gyorsan emelkedik a külső hőmérséklet hatására, és halálosan magas szinteket érhet el akár néhány perc alatt!
Minden óvintézkedés ellenére rendkívül fontos, hogy a kánikula során legyél figyelemmel a kutyád viselkedésére és a hőguta lehetséges tüneteire. Heves lihegés, gyengeség, láz vagy tudatzavar esetén azonnali intézkedésre van szükség. Vidd a kutyát egy hűvös helyre és próbáld meg lehűteni például egy vizes törölköző ráterítésével. Az agyödéma veszélye miatt pedig mihamarabb juttasd el egy állatorvoshoz!
Remélem, a segítségedre lehettem ezekkel a tanácsokkal és gondtalanul fog telni a nyaratok 🙂